пʼятниця, 3 лютого 2017 р.
Замість традиційного словесного епіграфа:


Але можна очікувати, що знайдеться недолугий вчитель, який скаже Жені запозичену у такої ж недолугої людини фразу: "Все нове - це давно забуте старе". І не виключено, що цим він знищить або ж, принаймні, призупинить, у хлопця розвиток тих здібностей, які б дозволили йому робити відкриття та створювати нове. Й, можливо, буде такий Женя шукати згодом у Літописах Нестора та в літературі про козаків докази того, що лазери були вже в часи княжих міжусобиць, що підводного човна винайшли козаки, а Рєпін, милуючись природою Качанівки, стояв перед вибором: написати картину про те, як козацькі старійшини обговорюють відкриття атомного ядра, чи відому картину "Запорожці пишуть листа турецькому султану"...

    Першого дня зими на базі Чернігівського національного технічного університету відбувся обласний турнір юних винахідників і раціоналізаторів.
Якщо розглядати цей позаурочний захід для учнів як змагання творчо обдарованої молоді, то можна повідомити, що місця розподілились наступним чином: перше місце виборола Куликівська гімназія, друге - Чернігівський педагогічний ліцей для обдарованої сільської молоді, а третє посіла команда Новобиківська ЗОШ І-ІІІ ст.
З іншого боку, перемогли всі. І не лише тому, що кількість набраних командами бали суттєво не відрізнялась. Головне те, що учні подолали десятиліттями сформований стереотип бачення результатів освітньої діяльності – лише знати, знати якомога більше, знати заради знань… Як виявилось, це не спрацювало. У розвинутих країнах цінується така людина, яка на основі отримуваних знань може створювати оригінальний продукт – нові пристрої, технології, ліки, твори мистецтва тощо. Наші учні спробували і змогли. Змогли розвати поставлені оргкомітетом творчі задачі. Причому не було схожих розвязань однієї й тієї ж задачі. Звичайно, це добре, але потрібно прагнути до більшого, слід навчитись бачити в оточуючому світі певну невідповідність між елементами певної системи та знаходити шляхи гармонізації цих стосунків, тобто самостійно ставити та розв’язувати задачу. Але до цього слід ще готуватись…

Задачі рурніру можна знайти за посиланням:  https://drive.google.com/file/d/1pFKJv2y4ymFO4m-3vNENiB8JCJw2jjiZ/view?usp=sharing

Всі вони (10) взяті із загального списку задач, які пропонувались учасникам ХХ-го Всеукраїнського ТЮВіР.


9-го листопада завершився фінальний етап ХХ-го Всеукраїнського ТЮВіР.  До фінлу вийшли 3 команди з м.Харкова. Вони розділили між собою дипломи І-го та ІІ-го ступеня. Диплом першого ступеня було вручено збірній команді мназваного міста. Дипломи друго ступеня отримали команда Харківської гімназії №47 Харківської міської ради  та ще одна збірна команда м.Харкова.

Новичками на турнірі були представники Рівненської області - вихованці Костопільського центру технічної творчості та комп’ютерних технологій. Представник цієї команди - Красовський Богдан Анатолійович (учень 5 класу Костопільської загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів №5 Костопільської районної ради) був наймолодшим його учасником. Не зважаючи на це члени журі звернули увагу на неабиякі інтелектуальні та творчі здібностй учня.

Члени журі також звернули увагу на розуміння учасниками турніру понять винаходу, його прототипу та аналогій, що привело учнів до розуміння юридичного поняття "інтелектуальна власність". Не виключено, що цьому сприялоа підготовка та опублікування учасником всіх 20-ти ВТЮВіР (від наймолодшого учасника - до члена жірі) Павлом Давиденком методичних рекомендацій.


4-9 листопада буде проводитись 20-й турнір юних винахідників і раціоналізаторів.

Пакет документів, що стосуються проведення та участі у ВТЮВіР (з методичними рекомендаціями для учасників та їх керівників) можна знайти за посиланням:

Додатково йдуть методичні рекомендації:10-13 жовтня 2017 р НТТУ "КПІ" гостинно приймав учасників Національного етапу Міжнародного конкурсу науково-технічної творчості школярів Intel ISEF (International Science and Engineering Fair) - Intel Технo Україна.

Програмою передбачалось захист учнями України технічних проектів, а також навчання учасників конкурсу, їх наукових та педагогічних керівників. 
Член журі конкурсу професор Давиденко А. А. провів два заняття. Тема першого - "Від ідеї - до технічного проекту". Тут, на основі захищеної ним докторської дисертації, було дано теоретине обгрунтування проблеми розвитку творчих здібностей людини, розкриті поняття винаходу та технічного проекту, а також були надані рекомендації стосовно визначення суттєвої новизни технічного розв'язання задачі (винаходу), пошуку аналогів та прототипу, порядку оформлення та подачі заявки на винахід. Друге заняття було присвячене загальним проблемам творчості в різних галузях людської діяльності, без чого не може бути прогресу в розвитку суспільства. Професор показав також можливості фізики для науково-технічного прогресу. Зачіпались також проблеми інтелектуальної власності.
Одне заняття з учнями провів також доцент кафедри фізики Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича Тимочко Богдан Михайлович. Він ознайомив з проблемами сучасної фізики, зокрема, з сучасними уявленнями про час та простір, та розкрив перед присутніми його власне бачення людини з точку зору біофізики.
Для того, щоб відвідувачі блогу отримали уявлення про роботу конкурсу професор Давиденко А. А. розмістив тут декілька коротеньких відеосюжетів. На перших двох з учасницею конкурсу працює він, а на  третьому - інший член журі (науковець НТТУ "КПІ").

Хочеться повідомити, що з Чернігівської оласті було 4 учасники. Два з них стали призерами - ІІ та ІІІ місця. Проте до участі у заключному етапі, який буде проведений на початку літа в США, вони  не запрошені, тому що на це мають право лише ті, що зайняли перші місця. Імена наших призерів ми не називаємо, вкажемо лише начальні заклади, де вони навчаються. Це ЗОШ І-ІІІ ст. №19 м. Чернігова та Бахмацька гімназія. 
ХХ-й Всеукраїнський відкритий турнір юних винахідників і раціоналізаторів буде проведено 4-9 листопада ц. р. на базі Українського фізико-математичного ліцею Київського національного університету імені Тараса Шевченка.  Задачі для підготовки до участі в турнірі розміщені в розділі "Творча та дослідницька діяльність учнів". Там же можна знайти посилання для перегляду відео минулих аналогічних заходів.      

     Пропонуємо всім, хто вважає, що він знає, що таке турнір винахідників, переглянути ці відеосюжети. І лише тоді він наблизиться до розуміння того, чому ЮНЕСКО у 2002 році визнала даний масовий позаурочний захід, як такий, що перевершив світові аналоги. Женя Багмут з Борзни (див. відеоепіграф) знайшов би тут відповідь на поставлене ним запитання...

    На міжнародних фотостоках та в міжнародних фотобанках розміщені відео та фото професора Давиденка А. А., які можна використати в якості мультимедійних дидактичних засобів або ж для створення більш складних названих засобів, наприклад, для монтування наукових або навчальних відеофільмів, слайд шоу, анімацій, презентацій тощо.

        Такі матеріали (іноді це "сирець") містять у собі ідеї учнівських, студентських та учительських проектів,  в інших випадках їх використовують в якості наочності на заняттях з природничо-м атематичних дисциплін. Не байдужі до наших матеріалів і наукові журнали та збірники, видавці навчальної та методичногї літератури, а також кіностудії науково-популярних фільмів. Окремо хочеться сказати про увагу до наших матеріалів психологів, зокрема психотерапевтів, які створюють кабінети психологічного розвантаження або ж проводять відповідні тренінги. 
    Наші спостереження показують, що найбільший інтерес до наших матеріалів виявляють фахівці з США, Канади, ФРН,  Австралії, Австрії, Бразилії та Греції.
    Ознайомитись з матеріалами можна за цими посиланнями:

http://footage.shutterstock.com/search/?contributor_id=211237
http://www.shutterstock.com/cat.mhtml?gallery_id=211237
http://www.featurepics.com/ImageFiles/Portfolio.aspx?itype=1

Декілька таких мультимедійних засобів навчання розміщено нижче:

     Цікаві мультимедійні дидактичні засоби створюються й старшим викладачем кафедри Давиденком П. А. Чимало його матеріалів одержані за допомогою спеціальної техніки або ж, рнавіть, за допомогою звичайного шкільного мікроскопа.
     Він надає консультації вчителям області з проблем, що стосуються створення мультимепдійних дидактичних засобів.
     Нижче пропонується декілька його робіт:
Немає коментарів:

Дописати коментар